Zazimování bazénu se neobejde bez dilatačních plováků


Pořizujete si na zahradu zapuštěný bazén, který nebude v provozu po celý rok, ale pouze od jara do podzimu? Bude zapotřebí jej zazimovat a počítáte s tím, že využijete všech dostupných pomůcek, s nimiž tento proces bez problémů zvládnete? Pak byste neměli zapomínat ani na dilatační zazimovací plováky. Jak vlastně vypadají a jak fungují? Dilatační plovák je konstruován tak, aby po ponoření stál ve svislé poloze a zanořil se velkou částí svého objemu pod hladinu. Plováky mají plochý tvar a o jejich polohu na hladině se starají vnitřní výplně z písku či betonu. Jakmile je plovák usazen na hladině, a dosahuje do hloubky cca patnácti centimetrů, je takřka zaručeno, že se v bazénu tvorba ledu omezí do těchto hloubek, a že plovák bude dobře plnit svou funkci.

dívka v bazénu

Plováky se po ponoření do vody zapojí do sebe jako řetěz a rozloží se po obvodu bazénu nebo po jeho úhlopříčkách, aby ochrana proti ledu byla dostatečně efektivní. Jakmile jsou plováky zatíženy ledem, je částečně stlačen jejich objem a tato pružnost se postará o zachování neporušeného skeletu bazénu, který by mohl u nezajištěných bazénů být i velmi vážně poškozen.

zahradní bazén

Zazimování bazénu by se mělo provádět v dostatečném předstihu před prvními mrazy, to znamená je nutné sledovat vývoj počasí a v případě očekávaných přízemních mrazíků, třeba již v polovině října, začít se zazimovacím procesem. Včasné zazimování ochrání váš bazén před poškozením a nemá smysl v tomto směru zbytečně otálet. Výjimkou jsou pouze nádrže vyhřívané celoročně nebo alespoň do poloviny zimního období, například do Vánoc či do Slivestra.Zazimovat lze i bazény nadzemní, menší velikosti, vše záleží na tom, zda chcete provozovat bazén po celý rok, anebo jen v teplém období roku, a zda také budete nádrže zazimovat a ponecháte v nich větší část vody, nebo vodu vypustíte a bazén znovu začnete napouštět až na jaře.