O betonové oplocení je dnes zájem ze zištných důvodů – rychlá výstavba, skvělé řešení pro zajištění soukromí, bariéra proti hluku z ulice a částečné krytí před větrem a prachem.
Plot z betonových prefabrikátů ovšem nemá pouze samé příznivce, někteří lidé je podrobují i docela tvrdé kritice, která se téměř výhradně zaměřuje na jejich vzhled. Beton je podle nich zkrátka beton, je to materiál vojenských opevnění a nepatří na zahradu, aby ji pomohl dotvořit jako vzhledově působivý celek. Částečně to pravda je, ovšem za předpokladu, že nevyužijeme dostupných možností, kupříkladu inspirace některých realizací, které se prezentují na Internetu. S betonovými ploty Ostrava je to totiž jako s malířskou paletou – mistr s ní namaluje nádherný obraz a s těmi samými barvami z nich vytvoří méně talentovaný a nesoustředěný člověk příšernou mazanici.
Vybírejte s citem – na trhu je dostupná řada barev a povrchových reliéfů, lidé nejčastěji volí šedou, ale ta právě vytváří onu ponurost a jednotvárnost. Zkuste vsadit na odstíny okrové a hnědé, velmi dobře se hodí k světlým domovním fasádám a k okolní zeleni. Vytváří také dojem, že jde o kamennou zídku, horní část se dá uzavřít okrasným obloukem, anebo na ni umístit truhlíky s muškáty, petuniemi, vysázeným měsíčkem zahradním anebo s břečťanem.
Kombinujte – značnou výhodou tohoto materiálu je možnost vzájemné kombinace se dřevem i s kovem. Inspirací na Internetu je spousta, působivá je nejen přírodní barva dřeva, ale i některé odstíny mořidel. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, využijte možnosti kombinovat různé barvy mezi sebou – světle šedou s tmavě hnědou nebo červenohnědou. Nejméně vhodné jsou příliš tmavé odstíny (tmavě šedá a antracitová), které příliš ostře uzavírají prostor a berou energii. Ty se hodí spíše pro průmyslové objekty, jako jsou sklady, parkovací zóny a výrobní prostory.